100 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA!

Rock Tişört Olmazsa Olmazımızdı, Şimdi İse Moda

Slayer Tişörtüyle, Kendall Jenner

Zaman geçmiyor ki bir gün daha kendimizi yaşlı hissetmeyelim ve zaman geçiyor ki gençlerin ne kadar yanlış yolda olduklarını görmeyelim. Gerçi biz kendimizi genç hissediyoruz tabi. Bir iki kısçe instagramı gezelim dedik, ve ne görelim, bizim yıllardır dinlediğimiz Iron Maiden’ın albüm kapağı desenli rock tişört giymiş bir manken, sokaklarda dolaşıyor. “Vay anam vay başımıza taş yağacak” demiş bulunduk, yüce satan sizi inandırsın. Hele şu sokak modası dediğimiz şey çıktı çıkalı, ki eskiden de vardı ama “aramızdaydı”, biraz mertlik bozuldu mizacına girdi her şey.

Rocker Olmak Bu Kadar Kolay Değildi

Eskiden bir Akmar Pasajımız vardı kaset de tişört de oradan alınırdı. Bir Volvox ya da Megadeath tişörtü almak istersek oraya giderdik. Arkadaşlarla buluşur, yeni albümleri konuşur, müzik hakkında paylaşımlar yapar ve hatta kaset değiştirir bugünün hayallerini kurardık. Evet bugünün.

Bugün ki gibi bizim zamanımızda bu kadar fazla konser ve gelen grup imkanı ne yazık ki yoktu. Biz hayallerimizde, video kasetlerde ve tabi ki internet de olmadığı için tapelerde dinlerdik sevdiğimiz grupların müziklerini. Çok zor yıllardı çok. Ama tabi o zamanların bu şekilde olması tüketimi yavaşlatıyormuş, biz de yeni farkına varıyoruz. Bazı şeylerin daha yavaş sunulması daha iyiymiş. Şimdi Spotify var mesela ve herkesin cebinde. Kimsenin dinlemediği grup yok. Eskiden Rage Against The Machine’i kimse bilmezdi, şimdi millet “abi bana bi poaça” diye dolaşır oldu. bunların hepsi kolay ulaşılabilir olan şeylerin değersizleşmesi, kolay elde edildiği için kolay tüketilebilmesinden kaynaklanıyor diye düşünüyoruz.

Peki Rock Tişört Nasıl Çıktı

Rock müzik dinlemek ve rocker olarak yaşamak bir yaşam biçimi. Sadece üstünüze giydiklerinizle değil, görüşleriniz, arkadaşlarınız, takıldığınız ve gezdiğiniz yerler tüm bu etkenlerin toplamı olarak görülebilecek bir olgu rockerlık. Peki rock müzik severler ya da müzik severler için, ünlü müzisyenlerin ya da müzik gruplarının tişörtlere albüm kapaklarının uygulanması ve piyasaya sürülmesi nasıl oldu acaba, hiç düşündünüz mü? Biz biraz araştırdık;

1968:
İlk rock tişörtleri, Jefferson Airplane ve Grateful Dead gibi gruplarla çalışan konser tanıtımcısı, Bill Graham tarafından üretilmiş ve piyasaya sunulmuş.

1978: Arturo Vega, Amerikan bayrağıda bulunan kartal motifine benzeyen bir görünüme ek olarak, etrafındaki grubun dört üyesinin adlarının yer aldığı Ramones logosunu tasarladı. Ve şu anda dünyanın en tanınmış logolarından biri ve milyonlarca işörtte kullanıldı.

1979: Iron Maiden logosu ilk EP’sinde The Soundhouse’da çktı ve hala da T-shirt’lerde yer almaya devam ediyor. Grup ve rock müzik camiyası  için Iron Maiden official t-shirtü türünün bir klasiği haline gelmiş bulunmakta.

1985: Run-DMC, şimdi klasik kırmızı iki bant arasında logosuyla T-shirt üretmeye başlar. O kadar çok tanınır ki, kırmızı bantlar arasında “OMG WTF” den “Corbyn” e kadar bir çok uyarlamada kopya olarak kullanılır.

1991: Bir gülen yüzü olan Nirvana logosunu bilmeyenimiz yoktur. Aslında bir konser posterinde kullanılan bu logo, 26 yıl sonra bile, Romeo Beckham’dan Fearne Cotton’a kadar herkes tarafından giyiliyor.

1997: Biggie Smalls bu yılda Los Angeles’ta öldürülüyor. Her ne kadar rock müzik yapmasa da genel band tişörtleri açısından önemli sayılabilecek bir cornerstone. Rahmetli Rapçinin ölümünden sonra, tişörtleri çok popüler hale gelir.


2005: Streetwear markalarından Supreme, 1979’da Joy Division’in Unknown Pleasures için yaptığı tişört tasarımı için grafik tasarımcı Peter Saville ile birlikte çalışır.
Bu tasarımı şimdi neredeyse yine bilmeyeniniz yoktur.

2017: Kendall ve Kylie Jenner; Biggie Smalls, Tupac Shakur ve Ozzy Osbourne’un imgelerinin yer aldığı thirtler piyasaya sürerler, ve bu camiada büyük sansasyonla ilerlemektedir.

Rock Tişört Giyen Mankenler Sokaklarda

İşte şimdilerde, bazı manken ve foto modeller, rock band tişörtleri giyiyorlar. Bir de üstüne üstlük bunu sanki bilakis yapıyorlarmış gibi, foto muhabirlerin olacağı mekanlara giderek kendilerini gösteriyorlar. Basket maçlarında, moda haftalarında, defile izlemeye gittiklerinde, insanların gözüne soka soka geziyorlar. Bazı şeyleri çok eleştirmeyi de sevmiyoruz ama, hayatı boyunca kaç kere üzerine tişörtünü giydiği rock grubunun parçalarını dinlemiş, albümlerini almış diye düşündürüyor. Onu da geçtim, “ya tüketirlerse” korkusu sarıyor insanı. Demoda olan şeyler gençler tarafından tükenmiş olarak nitelendirilebiliyor ve aslında dinlemeleri, öğrenmeleri çok önemli diye düşündüğümüz rock müzik klasiklerinden uzaklaştırıyor.

Tabi heveslendirmesi de muhtemel ama sadece moda açısından “bu sene rock tişört giymek çok moda biliyooomusuuuun” şeklindeki konuşmalarla geçiştirilecek bir heves olarak kalablir. Ama müziği dinleyen kalmaz. “Bu nedir” acaba diye düşünüp, Spotify‘dan arayıp bulup Slayer dinlerlerse, tabi ki ne ala.

Bir çok şey gibi müzik de tabiki dünya üzerindeki en ticari olgulardan biri. Milyarlarca dolarlık çok büyük bir piyasası ve üretilen şeylerin piyasa değerleri bulunmakta. Fakat şairin de dediğini unutmamak gerekir ki; “sanat sanat için mi, sanat halk için mi?”

Farklı Tasarım Özel Tişört
Rock Tişört Olmazsa Olmazımızdı, Şimdi İse Moda
Farklı Tasarım Özel Tişört
Rock Tişört Olmazsa Olmazımızdı, Şimdi İse Moda
Özel tasarım baskılı farklı tişörtler. Erkek tişört ve bayan tişört modelleri.
Rock Tişört Olmazsa Olmazımızdı, Şimdi İse Moda
The Chalcedon
The Chalcedon
The Chalcedon
Yazıyı paylaş
  , , , , , , , , , , , , , ,